2018/2019 KAN-CSOCV1003U Forhandling og konflikthåndtering i organisationer
| English Title | |
| Negotiation and conflict management in organisations |
Kursusinformation |
|
| Sprog | Dansk |
| Kursets ECTS | 7,5 ECTS |
| Type | Valgfag |
| Niveau | Kandidat |
| Varighed | Et semester |
| Starttidspunkt | Efterår |
| Tidspunkt | Skemaet bliver offentliggjort på calendar.cbs.dk |
| Max. antal deltagere | 100 |
| Studienævn |
Studienævnet for cand.soc.
|
| Kursusansvarlig | |
|
|
| Primære fagområder | |
|
|
| Undervisningsformer | |
|
|
| Sidst opdateret den 12-02-2018 | |
Relevante links |
| Læringsmål | ||||||||||||||||||||||||
Den studerende skal ved afslutningen af faget
kunne:
|
||||||||||||||||||||||||
| Forudsætninger for at deltage i kurset | ||||||||||||||||||||||||
| Grundlæggende kendskab til organisationskommunikation og organisationsteori. | ||||||||||||||||||||||||
| Prøve/delprøver | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
| Kursets indhold, forløb og pædagogik | ||||||||||||||||||||||||
|
Kurset i forhandling og konfliktløsning er tilrettelagt, så det skærper bevidsthed om modtagers interesser og afsenders muligheder i forhold til at forstå, møde, løse og forebygge potentielle konfliktsituationer i forbindelse med forhandlinger internt i organisationer. Der lægges vægt på at kombinere fagspecifik teori med afprøvning af kompetencer i praksis. Sidstnævnte søges blandt andet nået gennem oplæg fra eksterne, diskussioner med disse og et mindre antal øvelser, hvor både forhandlings- og konflikthåndterings metodikker afprøves i praksis.
Der fokuseres på forhandlings- og konflikttyper med højt interpersonelt indhold, fx forhandlinger i forbindelse med omstrukturering og organisationstilpasning, aftaleforhandlinger, mediering og kollektive aftaler. Desuden arbejdes der med organisatoriske relationer, hvor kulturel forståelse og indføling (fx internationale forhandlinger) eller adskillelse mellem aktørerne i rum eller evt. tid (fx forhandlinger via video- eller telekonferencer, e-mails m.v.) er væsentlige elementer.
Udgangspunktet er de forhandlings- og konfliktsituationer, der
opstår i en større internationalt orienteret organisation, og
dermed i mindre grad forhandlinger med eksterne interessenter eller
samarbejdspartnere. Faget skal således sætte den studerende i stand
til at begå sig organisatorisk i en kompleks organisation – både i
den private og offentlige sektor - og også de situationer, hvor
forhandlingen indgår i mere politiske og magtorienterede spil
internt i organisationen.
Grundlaget er:
|
||||||||||||||||||||||||
| Beskrivelse af undervisningsformer | ||||||||||||||||||||||||
| Forelæsninger, gruppearbejder,
forhandlingsøvelser, øvelser i konflikthåndtering og -mægling samt
beslutningssimulationer.
Der gennemføres 1-2 fællesforelæsninger med eksterne oplægsholdere, hvor der fokuseres på at diskutere mulighedsrummet for forhandlingsinitiativer med den pågældende oplægsholdere for på denne måde at illustrere brugen af teori i en konkret og praksisnær kontekst. De eksterne oplæg vil falde indenfor international forhandling hhv. mediation. For de konkrete øvelser i forhandling, mægling og konflikthåndtering samt krisehåndteringsspil er formålet er ikke nødvendigvis at alle bliver aktiv part i konkrete situationer, men at der etableres en fælles referenceramme for en forståelse af situationernes kompleksitet og løsningsmuligheder. I forbindelse med øvelserne vil der - så vidt holdets størrelse tillader det - blive givet en struktureret debat, og de praktiske erfaringer med øvelserne vil blive holdt op mod fagets teoretiske afsæt. |
||||||||||||||||||||||||
| Feedback i undervisningen | ||||||||||||||||||||||||
| Der bliver givet struktureret feedback i forbindelse med de gruppeøvelser, forhandlings- og beslutningsspil, som er en integreret del af forløbet. | ||||||||||||||||||||||||
| Studenterarbejdstimer | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||
| Foreløbig litteratur | ||||||||||||||||||||||||
|
Thompson, Leigh L.,The Mind and Heart of the
Negotiator, Upper Saddle River, New Jersey: Pearson Prentice
Hall, 2010 eller senere.
Der vil blive suppleret med relevante faglige artikler og uddrag af større monografier, herunder bl.a.:
|
||||||||||||||||||||||||