2020/2021 DIP-DKONO1005U Procurement og supply chain i et markedsperspektiv
| English Title | |
| Procurement and supply chain in a market perspective |
Kursusinformation |
|
| Sprog | Dansk |
| Kursets ECTS | 5 ECTS |
| Type | Obligatorisk |
| Niveau | Diplom |
| Varighed | Et semester |
| Starttidspunkt | Forår |
| Tidspunkt | Skemaet bliver offentliggjort på calendar.cbs.dk |
| Studienævn |
Studienævnet for HD (2. del)
|
| Kursusansvarlig | |
|
|
| Primære fagområder | |
|
|
| Undervisningsformer | |
|
|
| Sidst opdateret den 08-12-2020 | |
Relevante links |
| Læringsmål | ||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
| Prøve/delprøver | ||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
| Kursets indhold, forløb og pædagogik | ||||||||||||||||||||||
|
Faget kan opdele i fire hovedområder.
Faget tager afsæt i en introduktion til indkøb og supply chain management. I denne del gives en grundig indføring i indkøbsprocessen, indkøbspolitikker og indkøbsprocedurer. Forsyningsledelse og integration i virksomheden samt på tværs af forsyningskæden diskuteres også teoretisk og eksemplificeres i praksis.
Fagets anden del omfatter en indføring i centrale indkøbsanalyser og udarbejdelse af indkøbsstrategi. Leverandørudvælgelse behandles ligeledes i denne del.
Kontraktindgåelse og forhandling er overskriften på fagets tredje hovedområde. Her opbygges en teoretisk indsigt i forhandlingens mekanismer, kontraktledelse samt indkøbslovgivning og etik.
Endelig i fagets sidste og fjerde hovedområde behandles udvikling af leverandører og leverandørrelationer. Særligt skabes der grundlag for analyse og udvikling af værdiskabelse, tillid, magt og attraktivitet i købervirksomhedens relationer med de strategiske vigtige leverandører. |
||||||||||||||||||||||
| Beskrivelse af undervisningsformer | ||||||||||||||||||||||
| Faget anvender et varierende udvalg af undervisningsmetoder, herunder case-baseret undervisning og diskussion samt litteratur/teori-baseret diskussion samt deltager-fremlæggelser. Faget er dialog-baseret, og deltagere skal derfor forvente en høj grad af involvering. Workshops i form af case-analyser og øvelser samt præsentation og diskussion er en naturlig integreret del af faget samt fremmødeundervisningen. | ||||||||||||||||||||||
| Feedback i undervisningen | ||||||||||||||||||||||
| Deltagerne kan opnå feedback gennem forskellige
kilder: Disse er:
- Personlige diskussioner med underviserne og kursusansvarlig ved brug af officehours. - Case-opgaver og øvelser ved fremmødeundervisning. - Deltager præsentationer ved fremmødeundervisning. |
||||||||||||||||||||||
| Studenterarbejdstimer | ||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
| Foreløbig litteratur | ||||||||||||||||||||||
|
Monczka, R.M., Handfield, R.B., Giunipero, L.C. and Patterson,
J.L. (2020), “Purchasing and Supply Chain Management” 7th edition,
Cengage, Boston.
|
||||||||||||||||||||||